tworzenie sklepów internetowych

Tworzenie sklepu internetowego – Twój przewodnik po skutecznym e-commerce

W dzisiejszym zaawansowanym świecie cyfrowym, nie jest już domeną wyłącznie dużych korporacji. Dzięki dostępnym narzędziom i technologiom, nawet małe przedsiębiorstwa mogą efektywnie wejść w świat e czytaj więcej »

organizery podrozne

Podróżuj jak profesjonalista – odkryj najlepsze organizery podróżne

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie podróżują z lekkim bagażem, bez chaosu i stresu, podczas gdy innych widziesz walczących z nadmiarem rzeczy i wiecznym poszukiwaniem zgubionych czytaj więcej »

biuro tłumaczeń

Jak biuro tłumaczeń może wspierać rozwój Twojej firmy na arenie międzynarodowej?

W dobie globalizacji i nieustającego rozwoju rynków międzynarodowych, coraz więcej firm staje przed koniecznością komunikowania się w różnych językach. Dobrze przetłumaczone dokumenty, strony interne czytaj więcej »

Freelancer SEO

Freelancer SEO: Klucz do sukcesu Twojej strony internetowej w erze cyfrowej

W dzisiejszym świecie dominowanym przez cyfrowe media, pozycja strony internetowej w wynikach wyszukiwarek może zadecydować o sukcesie bądź porażce biznesu. Właśnie dlatego coraz więcej firm zwraca s czytaj więcej »

elementarz nauka czytania

Czym jest elementarz?

Elementarz to podręcznik, który służy do nauki czytania. Jest to zbiór ćwiczeń i zadań, które mają na celu wspomaganie procesu uczenia się. Elementarz składa się z różnych poziomów trudności, dzięki czytaj więcej »

taśmy z nadrukiem

Taśma z nadrukiem - oryginalny pomysł na skuteczną reklamę

Reklama konkretnej firmy to złożone zagadnienie. Kampanie reklamowe zwykle kojarzymy przecież z tymi, które wykorzystują lokalne media i Internet. Okazuje się jednak, że choć są skuteczne, nie są wca czytaj więcej »

akt kobiecy

Historia aktu kobiecego w malarstwie.

Przez wieki ewoluował, każda kolejna epoka wiązała się z nowymi trendami oraz z nieco innym spojrzeniem na kobiece ciało. Akty przeszły niezwykłą drogę, z buduarów oraz prywatnych komnat do sal muze czytaj więcej »

 

Historia aktu kobiecego w malarstwie.

Przez wieki HTTPS://obrazysztuki.pl/product-category/akt/ akt kobiecy ewoluował, każda kolejna epoka wiązała się z nowymi trendami oraz z nieco innym spojrzeniem na kobiece ciało. Akty przeszły niezwykłą drogę, z buduarów oraz prywatnych komnat do sal muzealnych.

Akt kobiecy w malarstwie w starożytności, czyli jak to wszystko się zaczęło?

W starożytności dominował akt męski, dopiero pod koniec epoki zaczął powstawać na szerszą skalę również kobiecy. Akt kobiecy, nawet ten najbardziej odważny był do przyjęcia, jeśli tylko związany był z mitologią. Artyści, którzy odpowiednio tytułowali swoje dzieła bądź też w formie odwoływali się się do religii bądź mitologii byli poważani, ich dzieła uważano za przyzwoite i wartościowe. W odróżnieniu od średniowiecza, kiedy to przedstawione postaci mogły być nago, ważne by nie wzbudzały podniecenia, tak w starożytności Szczególna rozwiązłość dotyczy starożytnego Egiptu, możemy to doskonale zauważyć na obrazach a także w rzeźbie oraz literaturze. Co ciekawe, egiptolodzy odnośnie erotyki Egipcjan zachowywali dyskretne milczenie.

Jacy byli najbardziej znani malarze aktów kobiecych?

Pablo Picasso, jeden z najznamienitszych malarzy w dziejach stworzył wspaniały akt kobiecy zatytułowany 'niebieski akt'. Warte zapamiętania akty kobiece tworzyli również: Vincent Van Gogh, Edvard Munch czy też Albert Marquet. Polscy malarze należeli do elity twórców którzy tworzyli kobiece akty. Z pewnością warto w tym miejscu wspomnieć o Wojciechu Weissie, który namalował 'Modelkę'. Bardzo znanym obrazem jest 'Fortuna' Tadeusza Kuntzego, która powstała w 1754 r. Tadeusz Kuntze wyprzedził swoją epokę, gdyż przed XIX w., mało naszych artystów tworzyło kobiece akty. Nagość u Kuntzego nie jest czymś mało przyzwoitym, wpisuje się do konwencji przedstawienia alegorycznego. Fortuna w obrazie Kuntzego jest kapryśną boginią losu, która obdziela wszystkich dopychających się do niej, nie zawsze po równo. Warto wspomnieć o obrazie Henryka Siemiradzkiego, który w 1897 r. namalował ' Dirce chrześcijańska'. Malarz tworzy obraz męczennicy z okresu wszesnego chrześcijaństwa. Odbiorca tego obrazu dostrzeże na nim połączenie erotyki z okrucieństwem, co dzisiaj może szokować, jednak w chwili powstawania było czymś jak najbardziej na porządku dziennym.

Czy dzisiaj też powstają kobiece akty w malarstwie?

Nagość, seksualność oraz kobieta to trzy terminy, które zawsze stały obok siebie w malarstwie. Ciało damskie rodziło u malarzy pożądanie, co z kolei stanowiło bodziec do tworzenia dla kolejnych pokoleń malarzy, tak dzieje się również obecnie. Obecnie, również kobiety malują akty, co jest o tyle interesujące, że pozwala koneserom sztuki spojrzeć na sztukę z nieco innej, odmiennej perspektywy. Jedną z najznakomitszych artystek jest Joanna Sarapata, która sztuki malarstwa uczyła się w paryskiej L'ecole Nationale Superieure des Beaux- Arts. Jednym z Jej najlepszych obrazów jest 'Akt', który powstał w 2019 r., ma rozmiary 70X100 cm. i powstał techniką olejną. Dziś piękno i tajemniczość kobiecego ciała oraz kobiecej duszy pozostaje w dalszym ciągu wielką inspiracją malarzy.