Historia aktu kobiecego w malarstwie.
Przez wieki HTTPS://obrazysztuki.pl/product-category/akt/ akt kobiecy ewoluował, każda kolejna epoka wiązała się z nowymi trendami oraz z nieco innym spojrzeniem na kobiece ciało. Akty przeszły niezwykłą drogę, z buduarów oraz prywatnych komnat do sal muzealnych.
Akt kobiecy w malarstwie w starożytności, czyli jak to wszystko się zaczęło?
W starożytności dominował akt męski, dopiero pod koniec epoki zaczął powstawać na szerszą skalę również kobiecy. Akt kobiecy, nawet ten najbardziej odważny był do przyjęcia, jeśli tylko związany był z mitologią. Artyści, którzy odpowiednio tytułowali swoje dzieła bądź też w formie odwoływali się się do religii bądź mitologii byli poważani, ich dzieła uważano za przyzwoite i wartościowe. W odróżnieniu od średniowiecza, kiedy to przedstawione postaci mogły być nago, ważne by nie wzbudzały podniecenia, tak w starożytności Szczególna rozwiązłość dotyczy starożytnego Egiptu, możemy to doskonale zauważyć na obrazach a także w rzeźbie oraz literaturze. Co ciekawe, egiptolodzy odnośnie erotyki Egipcjan zachowywali dyskretne milczenie.
Jacy byli najbardziej znani malarze aktów kobiecych?
Pablo Picasso, jeden z najznamienitszych malarzy w dziejach stworzył wspaniały akt kobiecy zatytułowany 'niebieski akt'. Warte zapamiętania akty kobiece tworzyli również: Vincent Van Gogh, Edvard Munch czy też Albert Marquet. Polscy malarze należeli do elity twórców którzy tworzyli kobiece akty. Z pewnością warto w tym miejscu wspomnieć o Wojciechu Weissie, który namalował 'Modelkę'. Bardzo znanym obrazem jest 'Fortuna' Tadeusza Kuntzego, która powstała w 1754 r. Tadeusz Kuntze wyprzedził swoją epokę, gdyż przed XIX w., mało naszych artystów tworzyło kobiece akty. Nagość u Kuntzego nie jest czymś mało przyzwoitym, wpisuje się do konwencji przedstawienia alegorycznego. Fortuna w obrazie Kuntzego jest kapryśną boginią losu, która obdziela wszystkich dopychających się do niej, nie zawsze po równo. Warto wspomnieć o obrazie Henryka Siemiradzkiego, który w 1897 r. namalował ' Dirce chrześcijańska'. Malarz tworzy obraz męczennicy z okresu wszesnego chrześcijaństwa. Odbiorca tego obrazu dostrzeże na nim połączenie erotyki z okrucieństwem, co dzisiaj może szokować, jednak w chwili powstawania było czymś jak najbardziej na porządku dziennym.
Czy dzisiaj też powstają kobiece akty w malarstwie?
Nagość, seksualność oraz kobieta to trzy terminy, które zawsze stały obok siebie w malarstwie. Ciało damskie rodziło u malarzy pożądanie, co z kolei stanowiło bodziec do tworzenia dla kolejnych pokoleń malarzy, tak dzieje się również obecnie. Obecnie, również kobiety malują akty, co jest o tyle interesujące, że pozwala koneserom sztuki spojrzeć na sztukę z nieco innej, odmiennej perspektywy. Jedną z najznakomitszych artystek jest Joanna Sarapata, która sztuki malarstwa uczyła się w paryskiej L'ecole Nationale Superieure des Beaux- Arts. Jednym z Jej najlepszych obrazów jest 'Akt', który powstał w 2019 r., ma rozmiary 70X100 cm. i powstał techniką olejną. Dziś piękno i tajemniczość kobiecego ciała oraz kobiecej duszy pozostaje w dalszym ciągu wielką inspiracją malarzy.